3 راه مهم برای ازبین بردن وسواس مطالعاتی+ فیلم آموزشی رایگان

  مشاوره تیزهوشان   زمان مطالعه 3 دقیقه  18 / 01 / 1400

5

اشتراک گذاری

تا حالا برای شما پیش اومده موقع درس خواندن یک خط را بارها و بارها پشت هم بخوانید، حتی با اینکه معنی آن روامتوجه شدید؟یا مثلا برای یک موضوع خاص به یک منبع اکتفا نکنید و دنبال چندین منبع دیگه باشید؟و یا آیا شما هم جز اون دسته از دانش آموزانی هستید که برای شروع مطالعه حتما باید لوازمشون رو به شکل خاصی بچینند و توی مکان خاصی مطالعه کنند؟

این نوع رفتارها نوعی اختلال رایج بین نوجوانان است که به آنها وسواس مطالعه میگویند. برای مثال کسی که یک خط را چندین بار تکرار میکند دچار وسواس تکرار است که نه تنها باعث یادگیری بهتر نمیشود بلکه باعث آشفتگی ذهن میشود و روند یادگیری را دچار مشکل میکند.اگر شما نیز حتی یکی از موارد مشابه ای که بالاتر گفتیم رو در خودتون دارید پس این مقاله دقیقا برای شما نوشته شده تا شما را از این وسواس های فکری نجات دهد و به سمت موفقیت درسی سوق دهد. پس در ادامه با ما همراه باشید تا 3 روش موثر برای از مقابله با این نوع وسواس به شما معرفی کنیم.

 1. داشتن برنامه:

هر درس را به چند بخش کوتاه تر تقسیم کنید و برای مطالعه ی هر بخش یک زمان مشخص تعیین کنید و خود را مجبور کنید که در زمان تعیین شده آن بخش را به اتمام برسانید. با این روش ذهن شما ناخودآگاه برای رسیدن به زمان مشخص عادت های اضافه و بیهوده را حذف میکند و سرعت مطالعه را بالا میبرد. مثلا اگر از پکیج های ریاضی من استفاده میکنید خودتون رو مجبور کنید که در یک ساعت یک فیلم نیم ساعته از پکیج من رو ببینید و تستهاش رو حل کنید . دراین صورت ذهنتون مجبور میشه باتمرکز و سرعت بالا دنبال مطالب پکیج بره.

tizhooshanbaebrahimi
 1. نفس عمیق بکشید:

این روش ساده یکی از بهترین راه های مقابله با وسواس و استرسی است که هنگام شروع افکار وسواسی دچار آن میشوید. اغلب افراد این روش را دست کم میگیرند و استفاده از آن را فراموش میکنند.در صورتی که این روش بسیار موثر بوده و به علت های زیر از نظر علمی ثابت شده است:

 • نفس کشیدن هورمون های استرس را در لحظه کاهش میدهد.
 • ضربان قلب کاهش پیدا میکند.
 • اکسیژن رسانی به مغز زیاد میشود و فشار خون کاهش پیدا میکند.

پس هرزمان که این افکار وسواسی به سراغ شما آمدند ابتدا چند نفس عمیق بکشید، ذهن خود را آزاد کنید و دوباره شروع به مطالعه کنید.

tizhooshannohom
 1. استفاده از کش ضد وسواس:

برای این روش کافیست یک کش به مچ خود ببندید و هر زمان دچار وسواس فکری شدید یکبار کش را بکشید و رها کنید. این امر باعث میشود ذهنتان از افکار منفی دور شود و به طور ناخودآگاه در آینده نیز کمتر دچار حواس پرتی میشوید.

و در آخر اینکه ایده ال گرا نباشید یعنی اینکه همه چیزو باید بدونم حتی یک کلمه هم جانمونه رو بریزید دور.

توصیه من اینه که به جای وسواس مرور کنید. یعنی مثلا به جای اینکه یه مطلبو پنج بار تکرارکنی یک بار خوب بخون و در تایمهای مختلف مثل فردا و هفته و ماه های آینده اون رو مرور کن.

هرسوالی داری در کامنتها بپرس جواب میدم

riazinemoonedolati

اگر دانش آموز پنجمی ، ششمی ، هفتمی ، هشتمی و یا نهمی هستی و قصد داری در آزمون تیزهوشان یا نمونه دولتی قبول بشی ، مجموعه ابراهیمی 20 دقیقه مشاوره رایگان بهت هدیه میده , فقط کافیه فرم زیر را پر کنید تا مشاوران ما با شما تماس بگیرند ...

 • این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .
  درباره این مطلب نظر دهید !

  میانگین امتیاز این مطلب 5 است .

  دیدگاهتان را بنویسید

  29 نظر در “3 راه مهم برای ازبین بردن وسواس مطالعاتی+ فیلم آموزشی رایگان

  به کمک نیاز داری؟ با ما در تماس باشید!
  شروع گفتگو
  سلام! نیاز به پشتیبانی داری ؟