تعداد سوالات و مدت زمان پاسخگویی به آزمون تیزهوشان

  مشاوره تیزهوشان   زمان مطالعه 3 دقیقه  15 / 12 / 1400 اشتراک گذاری

تعداد سوالات و مدت زمان پاسخگویی به آزمون تیزهوشان پایه نهم را در این مطلب به طور کامل و جامع به همراه منابع درسی مورد نیاز شرح می‌دهیم. در آزمون تیزهوشان پایه نهم، شیوه طرح سوالات به دو شکل انجام می‌شود. در واقع دانش آموزان باید در آزمون ترکیبی شرکت کنند که شامل دو دسته سوال متفاوت است:

 • سوالات استعداد تحلیلی
 • سوالات استعداد تحصیلی

در ادامه هر کدام از این سوالات را مورد بررسی قرار می‌دهیم و سعی داریم در رابطه با منابع، مدت زمان پاسخگویی، ضریب هر درس و تعداد سوالات، اطلاعات کاملی را در اختیار شما عزیزان قرار دهیم.

تعداد سوالات و مدت زمان پاسخگویی به آزمون تیزهوشان؛ سوالات استعداد تحلیلی

به منظور بررسی وضعیت استعداد و هوش دانش آموز، سوالات استعداد تحلیلی مطرح می‌شوند. در واقع هدف از برگزاری این ازمون، تخمین هوش و استعداد فرد شرکت کننده است. در بخش استعدادهای تحلیلی، دانش آموزان باید به 50 سؤال پاسخ دهند.

مدت زمان پاسخگویی به آزمون: دانش آموزان برای پاسخ به سوالات استعداد تحلیلی، به مدت 50 دقیقه فرصت دارند.

این سؤالات به صورت چهارگزینه‌ای طرح می‌شود. طراحی تمام این سؤالات به منظور ریشه یابی، ارزیابی توانایی تحلیل، سازماندهی و طبقه بندی مباحث و مطالب مختلفی انجام می‌شود.

تعداد سوالات و زمان پاسخگویی به آزمون تیزهوشان؛ سوالات اختصاصی

بخش دیگری از آزمون تیزهوشان پایه نهم که نیمی از امتیاز آزمون را به خود اختصاص داده است، بخش سؤالات اختصاصی است. این آزمون نیز همانند آزمون استعداد تحلیلی، شامل 50 سوال است.

مدت زمان پاسخگویی به آزمون: دانش آموزان فرصت دارند به مدت 70 دقیقه به سوالات اختصاصی آزمون پاسخ دهند.

ضریب هر یک از مواد امتحانی متفاوت است و برخی از آن‌ها نیز با توجه به رشته‌ی انتخابی دانش آموز، فرق می‌کند. لازم است یادآور شویم که میزان اهمیت هر درس با توجه به ضریب آن مشخص می‌شود.

در ادامه به شرح مواد آزمون تیزهوشان پایه نهم و ضریب هر کدام یک از دروس می‌پردازیم.

منابع، تعداد سوالات و زمان پاسخگویی به سوالات آزمون تیزهوشان پایه نهم
منابع ضریب رشته تحصیلی تعداد سؤال ضریب سمپاد مهارتی
علوم تجربی ریاضی فیزیک: 2

علوم تجربی: 4

علوم انسانی: 2

10 3
زبان و ادبیات فارسی ریاضی فیزیک: 2

علوم تجربی: 2

علوم انسانی: 4

10 2
قرآن و پیام‌های آسمانی ریاضی فیزیک: 1

علوم تجربی: 1

علوم انسانی: 1

10 1
مطالعات اجتماعی ریاضی فیزیک: 1

علوم تجربی: 1

علوم انسانی: 1

10 1
ریاضیات ریاضی فیزیک: 4

علوم تجربی: 2

علم انسانی: 2

10 3

 

جمع بندی

هدف از شرح این مطالب، افزایش آگاهی و اطلاعات دانش آموزان عزیزی است که قصد داریند در آزمون تیزهوشان پایه نهم شرکت کنند و نیاز است که از تعداد سوالات و مدت زمان پاسخگویی به آزمون تیزهوشان اطلاعات، مطلع باشند. دانستید که آزمون تیزهوشان پایه نهم یک آزمون ترکیبی است و علاوه بر سوالاتی که از منابع درسی همچون ریاضی، علوم و … مطرح می‌شوند، دانش آموزان متقاضی باید به 50 سوال استعداد تحلیلی نیز پاسخ دهند تا استعداد و هوش آن‌ها سنجیده شود.

در انتها توصیه میکنم به مطالب زیر هم سر بزنید:

برای دریافت مطالب بیشتر راجع به تیزهوشان و نمونه دولتی، پیج اینستاگرام ما را فالو کنید و برای تماشای کلیپ های آموزشی به کانال آپارات ما نیز مراجعه کنید.

اگر شما هم راجع به ”تعداد سوالات و مدت زمان پاسخگویی به آزمون تیزهوشان” سوالی دارید، زیر همین پست بنویسید. قول می دهیم تا جای ممکن پاسخ دهیم.

اگر دانش آموز پنجمی ، ششمی ، هفتمی ، هشتمی و یا نهمی هستی و قصد داری در آزمون تیزهوشان یا نمونه دولتی قبول بشی ، مجموعه ابراهیمی 20 دقیقه مشاوره رایگان بهت هدیه میده , فقط کافیه فرم زیر را پر کنید تا مشاوران ما با شما تماس بگیرند ...

 • این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .
  درباره این مطلب نظر دهید !

  دیدگاهتان را بنویسید

  به کمک نیاز داری؟ با ما در تماس باشید!
  شروع گفتگو
  سلام! نیاز به پشتیبانی داری ؟