چگونه درس بخوانیم تا فراموش نکنیم؟

  مشاوره تیزهوشان   زمان مطالعه 3 دقیقه  26 / 02 / 1401 اشتراک گذاری

درس خواندن و تحصیل به عنوان پراهمیت‌ترین‌ رویدادهای زندگی هر فرد محسوب می‌شن. در عصر کنونی تحصیلات و دانایی مازاد بر حضور مهارت و تجربه، سازنده آینده افراد هستن. به طوری که دیگه کمتر کسی پیدا می‌شه که حداقل مدرک تحصیلی دیپلم رو نداشته باشه. از این رو، درس خواندن به عنوان یکی از مهم‌ترین فعالیت‌های زندگی هست که باید به درستی انجام بگیره و سبب موفقیت شخص بشه. مشکلی که در این باب مطرح هست اینه که اکثریت دانش آموزان ادعا دارن که اون‌ها درس می‌خونن، اما متاسفانه مطالب رو به سرعت فراموش می‌کنن. در همین جهت، در ادامه این مقاله به نقد راه‌های غلبه بر فراموشی درسی و پاسخ به سوال چگونه درس بخوانیم تا فراموش نکنیم؟ می‌پردازیم.

راه‌های غلبه بر فراموشی درسی

همونطور که توی پاراگراف قبلی گفتیم، می‌خوایم برای پاسخ به سوال چگونه درس بخوانیم تا فراموش نکنیم راه‌ و شیوه‌های موثری رو ارائه بدیم.

صحیح خوانی

مهم‌ترین و حائز اهمیت‌ترین اصل توی مطالعه، صحیح خوانی هست. شما باید حین خوندن یک مطلب بدونین در حال خوندن چه موضوعی هستین، از کجا شروع کردین و قرار هست به چه نتیجه‌ای برسین. توی این مورد باید دقت کنین که نحوه خوندن شما طبق اصول دسته بندی شده کتاب باشه و مطالب رو منظم به مغزتون تزریق کنین. فراموش نکنین که تا وقتی که یک صفحه رو کامل یاد نگرفتین، نباید کتاب رو ورق بزنین و به صفحه بعد رجوع کنین.

مفهومی خواندن

حفظ کردن شاید در وهله اول مناسب‌ترین و دقیق‌ترین راه برای یادگیری باشه، اما ماندگار نیست. بنابراین اگر می‌خواین مطالب رو فراموش نکنین و برای بازه زمانی طولانی اون‌ها رو توی ذهنتون داشته باشین، سعی کنین حتما مفهومی و با درک کامل یک متن یا مبحث رو یاد بگیرین.

نقش زمان

قاعدتا اینکه شما مبحثی از درستون رو ساعت 3 صبح بخونین و انتظار داشته باشین که هرگز فراموشش نکنین، خواسته زیادی هست. نقش زمان در یادگیری اهمیت زیادی داره و حتما باید بهش توجه بشه. بهترین زمان برای یادگیری صحیح، ساعات صبح (6 الی 11) هست.

مرور و دوره

گاهی شما یک مطلب رو به صورت کامل و مفهومی یاد گرفتین، اما تثبیت اون توی ذهنتون نیاز به بازخوانی داره. برای همین اگر مطالب رو به سرعت فراموش می‌کنین، هر چند وقت یک‌بار، دوباره همون مباحث رو مرور و دوره کنین تا توی ذهنتون هک بشن.

علامت گذاری

یکی از راه‌های درست یاد گرفتن، علامت گذاری و تعیین یک ویژگی مشخص برای یک متن یا مسئله هست. توی چنین شرایطی امکان اینکه شما خود اون متن یا مسئله رو فراموش کنین وجود داره، اما اگر علامت تعیین شده به اندازه کافی پررنگ و محکم باشه، امکان فراموش شدن اون تقریبا نزدیک صفر هست.

در انتها توصیه میکنم به مطالب زیر هم سر بزنید:

برای دریافت مطالب بیشتر راجع به تیزهوشان و نمونه دولتی، پیج اینستاگرام ما را فالو کنید و برای تماشای کلیپ های آموزشی به کانال آپارات ما نیز مراجعه کنید.

اگر شما هم راجع به ”غلبه بر فراموشی درسی” سوالی دارید، زیر همین پست بنویسید. قول می دهیم تا جای ممکن پاسخ دهیم.

اگر دانش آموز پنجمی ، ششمی ، هفتمی ، هشتمی و یا نهمی هستی و قصد داری در آزمون تیزهوشان یا نمونه دولتی قبول بشی ، مجموعه ابراهیمی 20 دقیقه مشاوره رایگان بهت هدیه میده , فقط کافیه فرم زیر را پر کنید تا مشاوران ما با شما تماس بگیرند ...

 • این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .
  درباره این مطلب نظر دهید !

  دیدگاهتان را بنویسید

  به کمک نیاز داری؟ با ما در تماس باشید!
  شروع گفتگو
  سلام! نیاز به پشتیبانی داری ؟