از بین بردن وسواس مطالعه با 5 راهکار

  مشاوره تیزهوشان   زمان مطالعه 4 دقیقه  16 / 01 / 1401 اشتراک گذاری

وسواس مطالعه یکی از آن موضوعاتی است که معمولا پیش از آزمون‌های بزرگ و چند درسی به سراغ افراد می‌آید. زمانی که شما قرار است تا در یک آزمون چندین و چند درس را با یکدیگر پاسخگو باشید، ممکن است دچار وسواس مطالعاتی بشوید. موضوعی که ممکن است برای کنکور آن را تجربه کنید اما پیش از آن در آزمون‌های ورودی مدارس تیزهوشان نیز برخورد به آن دور از ذهن نیست.

اگر شما هم زمانی که در حال درس خواندن برای آزمون تیزهوشان پایه نهم هستید، دائم احساس فراموشی نسبت به مباحث مختلف دارید، بارها برمی‌گردید و مطالبی که خواندید را دوباره مرور می‌کنید یا روی یک مبحث بیش از اندازه نیاز وقت می‌گذارید، ممکن است به این مشکل دچار باشید. در این مقاله و در ادامه به دنبال بیان راهکارهایی برای از بین بردن وسواس مطالعاتی هستیم راهکارهایی که به شما کمک کند تا نتیجه بهتر و مطلوب‌تری را از مطالعه خود داشته باشید.

 1. بازیابی مطالب، جایگزین بازخوانی

در اولین قدم برای آن که بتوانید وسواس مطالعه خود را کنار بگذارید، لازم است تا به جای خواندن تمامی بخش‌های کتاب، تنها کلمات کلیدی و مهم را بازیابی کنید. در واقع شما برای مرور کردن هر مبحث، بهتر است تا مطالب خوانده شده را براساس کلمات کلیدی اصلی دوباره یادآوری کنید.

 1. استفاده از خلاصه نویسی و یادداشت برداری

برای اینکه مرور کردن دوباره مطالب را به راحتی و با سرعت بالا به پیش ببرید، از روش‌های خلاصه نویسی و یادداشت برداری استفاده کنید. با خلاصه کردن مطالب مهم و کلیدی دیگر نیاز به سراغ مباحث اصلی رفتن ندارید و به این ترتیب می‌توانید برای از بین بردن وسواس مطالعاتی قدم مهمی را بردارید.

 1. زدن انواع تست و حل کردن نمونه سوالات مختلف

برای اینکه به خود ثابت کنید که مطالب را فرا گرفته‌اید و مقابله با وسواس مطالعاتی را در پیش بگیرید، بهتر است تا از انجام انواع تست و حل کردن نمونه سوالات مختلف کمک بگیرید. به این وسیله می‌توانید به خود اعتماد کرده و میزان یادگیری خود را نیز به خوبی بسنجید.

تست زنی برای مقابله با وسواس مطالعه
تست زنی باعث کاهش وسواس مطالعه می‌شود.
 1. آماده کردن یک محیط مشخص برای درس خواندن

از بین بردن وسواس مطالعاتی با استفاده از مشخص کردن یک محیط خاص برای درس خواندن نیز می‌تواند ممکن شود. برای این کار درس خواندن خود را منوط به پشت میز و استفاده از وسایل مشخص کنید تا بتوانید با نظم دادن به محیط و ذهن خود، وسواس کمتری را در مطالعه تجربه کنید.

 1. مشخص کردن تعداد صفحات درسی برای هر تایم مطالعه

آخرین راهکاری که در این بخش به عنوان راهی برای از بین بردن وسواس مطالعاتی بیان می‌شود، مشخص کردن تعداد صفحات برای هر تایم مطالعه است. با این روش، خود را ملزم می‌کنید که در زمان مشخص شده تعداد صفحاتی را مطالعه کنید. از همین رو زمان کمتری برای برگشتن و مرور دوباره مطالب دارید و به صورت تدریجی وسواس مطالعه شما کاهش می‌یابد.

زمان بندی برای از بین بردن وسواس مطالعه
زمان بندی یک راهکار مهم برای از بین بردن وسواس مطالعه

جمع بندی پایانی مقاله

اگر می‌خواهید در آزمون‌های ورودی مدارس و خصوصا آزمون پایه نهم شرکت کنید، ممکن است با وسواس مطالعاتی روبه‌رو شده باشید. در این مقاله و آنچه که گذشت سعی کردیم تا 5 راه‌حل اصلی را برای از بین بردن وسواس مطالعاتی، بیان کنیم. راه‌حل‌هایی که به شما کمک کند تا نتیجه بهتری از درس خواندن خود گرفته و آزمون بهتری را در پیش داشته باشید.

در انتها توصیه میکنم به مطالب زیر هم سر بزنید:

برای دریافت مطالب بیشتر راجع به تیزهوشان و نمونه دولتی، پیج اینستاگرام ما را فالو کنید و برای تماشای کلیپ های آموزشی به کانال آپارات ما نیز مراجعه کنید.

اگر شما هم راجع به ”وسواس مطالعه” سوالی دارید، زیر همین پست بنویسید. قول می دهیم تا جای ممکن پاسخ دهیم.

اگر دانش آموز پنجمی ، ششمی ، هفتمی ، هشتمی و یا نهمی هستی و قصد داری در آزمون تیزهوشان یا نمونه دولتی قبول بشی ، مجموعه ابراهیمی 20 دقیقه مشاوره رایگان بهت هدیه میده , فقط کافیه فرم زیر را پر کنید تا مشاوران ما با شما تماس بگیرند ...

 • این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .
  درباره این مطلب نظر دهید !

  دیدگاهتان را بنویسید

  BLANK style is purely built for customization. This style supports text, images, shortcodes, HTML etc. Use Source button from Rich Text Editor toolbar & customize your Slide In effectively.
  close-link
  به کمک نیاز داری؟ با ما در تماس باشید!
  شروع گفتگو
  سلام! نیاز به پشتیبانی داری ؟