نکات مهم برای درس خواندن موفق !

  مشاوره تیزهوشان   زمان مطالعه 7 دقیقه  21 / 04 / 1401 اشتراک گذاری

احتمالا شما هم از آن دسته افرادی هستید که با وجود درس‌خواندن زیاد، آنقدرها که فکر می‌کنید نتیجه نمی‌گیرید. در این مقاله قصد دارم 11 نکته ی مهم و جادویی را به شما آموزش دهم تا کاملا درس خواندنتان را متحول کنید.

نکته اول : چند منبعی نباشید !

خیلی ها فکر می‌کنند موقع درس خواندن اگر چندین کتاب بخوانند موفق تر از افرادی هستند که یک کتاب را چندین بار مطالعه می کنند. این باور کاملا غلطی است .

تجربه ثابت کرده است که دانش آموزانی که یک کتاب کمک آموزشی را چندین بار مرور می‌کنند و تسلط کاملی بر مطالب آن دارند بسیار بهتر از دانش آموزانی عمل می کنند که چندین کتاب متنوع را فقط یکبار (و شاید کمتر از یک بار! ) مطالعه می‌کنند.

نکته ای که باید به آن توجه داشت این است که مطالب اغلب کتاب های موجود در بازار یکسان است و فقط رنگ و لعاب و شکل بندی آن ها تفاوت هایی دارد. توجه کنیم که خرید چند کتاب در یک درس – مثلا ریاضی –  علاوه بر سردرگمی در مطالعه نتیجه ی دیگری ندارد.

باید به این موضوع اشاره کنیم که دانش آموزانی که به یک کتاب تسلط کامل دارند بهتر است به حل تست های کتاب های دیگر هم بپردازند تا با تست‌های جدیدتری آشنا شوند. اما کسانی که در حال یادگیری یک مبحث جدید هستند بهتر است با یک کتاب پیش برود و خود را چند منبعی نکنند. درس خواندن موفق صرفا به منابع شما وابسته نیست!

 

نکته دوم : صرفا تستی نباشید!

همه می دانیم که این روزها آزمون های ورودی مدارس به شکل چهارگزینه ای برگزار می‌شود و همین باعث شده که بسیاری از دانش آموزان به حل تست های فراوان رو بیاورند که نتیجه آن یادگیری  تستی است. درس خواندن تستی و یا بهتر است بگویم یادگیری تستی به این معناست که دانش‌آموز یک تست را به راحتی حل می کند اما اگر همان سوال را به سبک دیگری از او بپرسیم و بخواهیم که در مورد آن توضیح بدهد گیج می شود. این نوع از یادگیری بدون شک در دراز مدت باعث ایجاد مشکلاتی خواهدشد. کما اینکه بسیاری از طراحان آزمون ها به سوالاتی می‌پردازند که در آنها باید دانش‌آموز مفهوم را به خوبی درک کرده باشد و صرفا نمی‌تواند با یک راه میانبر به جواب برسد.

توصیه من به شما دوستان این است که در هنگام درس خواندن ابتدا سعی کنید مفهوم را به خوبی درک کنید و از همان مفهوم به راه‌حل‌هایی برسید که سرعت شما را افزایش می دهد. شاید بتوانیم به این راه حل ها، راه های تستی بگوییم. اگر اینطور درس بخوانید نه تنها در سوالات نمی توانند شما را فریب دهند بلکه تسلط کافی شما باعث حل بهتر  و خلاقانه تر سوالات می شود.

 

نکته سوم : موقع درس خواندن از استراحت غافل نشوید!

هر وسیله و ابزار بعد از چند ساعت کار کردن به استراحت نیاز دارد. مغز انسان یکی از قوی ترین ابزارهایی است که بشر تاکنون شناخته است. اما این ابزار در عین استحکام و قوی بودن بسیار ظریف و حساس است.

یکی از اشتباهاتی که دانش‌آموزان در دوران امتحانات و در زمان درس خواندن های متوالی انجام میدهند فشار زیاد به ذهنشان است، که باعث خستگی های بسیار زیادی در دراز مدت می شود. توصیه من به شما این است که پس از ۴۵ دقیقه تا یک ساعت مطالعه، حتماً ۱۰ تا ۱۵ دقیقه استراحت داشته باشید. اما دقت کنید که استراحت شما باید واقعا استراحت باشد نه اینکه با کار کردن با تلویزیون، لپ تاپ، موبایل و کلاً سرگرمی های اینچنینی مثلا استراحت! کنید.

توجه داشته باشید که  استراحت به معنای درس نخواندن نیست. بلکه به این معناست که شما به ذهنتان کمک کنید تا قدرت از دست رفته را دوباره بدست آورد. بهترین استراحت شاید گوش دادن به یک موسیقی ملایم، بستن چشم ها، دراز کشیدن ، خوردن یک میوه و نوشیدنی باشد. سعی کنید بعد از هر یک ساعت درس خواندن یک تا دو دقیقه راه بروید. این تحرک باعث می‌شود که مغز شما هوشیاری قبل از را به دست بیاورد و بتوانید ساعت بعدی درسی خود را بسیار مفیدتر سپری کنید.

نکته چهارم : زمان مطالعه

ساعات فیزیولوژیکی بدن هر کس با بقیه تفاوت دارد. بنابراین شما بایستی ابتدا به یک شناخت نسبی از خود برسید و کشف کنید در چه ساعاتی از روز انرژی زیادی برای درس خواندن دارید.

نکته پنجم : نشستن

بعضی دانش آموزان عادت دارند در تختخواب درس بخوانند، این یک رفتار اشتباه است.

به طور معمول شما همیشه در اتاق خواب خود میخوابید، بنابراین مغز شما شرطی شده است و با نزدیک شدن به اتاق خواب احساس خواب آلودگی خواهید کرد. به همین دلیل بهتر است هرگز در اتاق خواب درس نخوانید. مناسب ترین مکان برای درس خواندن نشستن پشت میز است.

نکته ششم : تایم مطالعاتی

بعضی از دانش آموزان به طور فشرده درس میخوانند. برای مثال چند ساعت مداوم را صرف مطالعه ی درس خاصی می نمایند. این کار به هیچ عنوان درست نیست و سبب می شود از درس خواندن دلزده شوید.

مناسب ترین زمان برای مطالعه شصت الی نود دقیقه است. پس از یک ساعت پس از آغاز مطالعه بایستی کمی استراحت کنید. بهتر است در این بازه ی زمانی کوتاه از مکان مطالعه خارج شده و کمی استراحت کنید.

می توانید در این بازه ی زمانی از  مدیتیشن نیز استفاده نمایید.

نکنه هفتم : خوابیدن

رایج ترین اشتباه بین دانش آموزان علی الخصوص شب های امتحان، نخوابیدن است. هر انسان بالغ باید در طول ۲۴ ساعت ۶ الی ۷ ساعت خواب عمیق داشته باشد. بیخوابی باعث خستگی سریع روحی و جسمی، کاهش انگیزه و … شود.

نکته هشتم : تغذیه

از خوردن خوراکی های مضر پرهیز کنید. سعی نمایید سبک زندگی و تغذیه ای خوب داشته باشید و رژیم غذایی مقوی داشته باشید. استفاده ی مناسب از میوه ها و انواع سبزیجات موجب جذب ویتامین های لازم و بهبود عملکرد مغز می شود

نکته نهم : مکان مطالعه

یک فاکتور مهم در افزایش انگیزه برای مطالعه، مکان مطالعه است‌. اگر جزو دانش آموزانی هستید که سریعا احساس خستگی می کنند، مکانی نورگیر را برای مطالعه انتخاب نمایید. بهتر است مکان مطالعه دور از عبور و مرور اعضای خانواده بوده و همچنین حدالامکان در آن ابزارهای الکترونیکی نباشد.

نکته دهم : برنامه ریزی

مهمترین وظیفه ای که هر دانش آموز در کل سال تحصیلی دارد، نوشتن یک برنامه ریزی با در نظر گرفتن شرایط است‌.

رمز موفقیت در درس خواندن اکثر دانش آموزان رتبه برتر داشتن برنامه ای مشخص و واضح و مطالعه بر اساس آن است.

پیشنهاد ما این است حتما یک دفتر برنامه ریزی تهیه نمایید و اول هر هفته، همه ی کارهایی که ضروری است در کل هفته انجام دهید را در آن بنویسید. این کار باعث می شود یک دید کلی نسبت به هفته ی پیش رو داشته باشید و دیگر نگران کمبود وقت نباشید.

نکته یازدهم : تمرکز

شاید بتوان گفت تمرکز بالا اصلی ترین رمز موفقیت در درس خواندن است. تمرکز سبب می شود بتوانید مباحث را به سرعت یاد بگیرید و نیازی نباشد برای درک مبحثی چندین مرتبه آن را بخوانید.

تمرکز سر کلاس درس اهمیت بسیاری دارد. باید با دقت بسیار به صحبت های دبیر گوش کنید و از جملات و توضیحات مهم حین تدریس یادداشت برداری کنید.

یادداشت برداری را با نوشتن جزوه اشتباه نگیرید.

در جزوه نویسی  تلاش می نمایید هرچه دبیر تدریس میکند را یادداشت نمایید، جزوه نویسی ممکن است سبب کاهش تمرکز و یادگیری شود.

اما یادداشت برداری یعنی به صحبت های دبیر خوب گوش کنید و فقط مطالبی را که به نظرتان مهم هستند را یادداشت کنید.

اگر دانش آموز پنجمی ، ششمی ، هفتمی ، هشتمی و یا نهمی هستی و قصد داری در آزمون تیزهوشان یا نمونه دولتی قبول بشی ، مجموعه ابراهیمی 20 دقیقه مشاوره رایگان بهت هدیه میده , فقط کافیه فرم زیر را پر کنید تا مشاوران ما با شما تماس بگیرند ...

 • این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .
  درباره این مطلب نظر دهید !

  دیدگاهتان را بنویسید

  به کمک نیاز داری؟ با ما در تماس باشید!
  شروع گفتگو
  سلام! نیاز به پشتیبانی داری ؟