نحوه محاسبه محیط ، مساحت و حجم اشکالی هندسی

  ریاضی تیزهوشان   زمان مطالعه 2 دقیقه  21 / 04 / 1401 اشتراک گذاری

محیط و مساحت اشکال هندسی یکی از مهم‌ترین مباحثی است که باید به خوبی بشناسید. هم در سوالات هندسه، هم در احتمال، هم در مجموعه ها و خلاصه در بسیاری از مباحث ریاضیات به نوعی نیاز به دانش کافی از محیط و مساحت اشکال هندسی داریم. در این پست فایلی را برایتان آماده کرده ام که تمام این اطلاعات بصورت یکجا گردآوری شده. فایل زیر را حتما دانلود کنید و در تلفن همراهتان داشته باشید. هر موقع نیاز داشتید می‌توانید به عنوان یک مرجع کامل به سرعت محیط و مساحت اشکال هندسی را مرور کنید.

حجم چیست؟

حجم فضایی است که یک جسم اشغال می کند.

حجم تمام منشورها و استوانه ها از دستور زیر محاسبه می شود:
ارتفاع x مساحت قاعده = حجم

مساحت قاعده بسته به این که قاعده چه شکلی دارد متفاوت است و ما در محاسبه آن از دستورهای مساحت استفاده می کنیم. ارتفاع بلندی شکل یا فاصله بین دو قاعده است.

نکته: اگر شکلی را بچرخانیم و یا از طرفی دلخواه روی زمین قرار دهیم حجم آن تغییر نمی کند و فقط قاعده و ارتفاع تغییر می کند.

مساحت جانبی

ارتفاع X محیط قاعده = مساحت جانبی
مساحت دو قاعده + مساحت جانبی = مساحت کل

تفاوت حجم و گنجایش

حجم:
به مقدار فضایی که یک جسم اشغال می کند حجم می گویند.
مثال: مقدار جایی که یک هندوانه اشغال می کند، با مقدار جایی که یک پرتقال می گیرد یکسان نیست. یعنی حجم هندوانه با پرتقال یکی نیست.
گنجایش:
به مقدار حجمی که درون فضای خالی یک جسم جا می گیرد گنجایش آن جسم می گویند. مثال: مقدار آبی که در یک پارچ ریخته می شود و آن را پر می کند گنجایش پارچ گویند. سوال:
تفاوت حجم و گنجایش پارچ در چیست؟
پاسخ:
حجم پارچ میزان فضایی است که پارچ اشغال می کند و گنجایش پارچ میزان آبی است که می توان در آن ریخت یا به عبارت دیگر حجم فضای داخلی پارچ را گنجایش گویند.

ریاضی تیزهوشانریاضی تیزهوشان

اگر دانش آموز پنجمی ، ششمی ، هفتمی ، هشتمی و یا نهمی هستی و قصد داری در آزمون تیزهوشان یا نمونه دولتی قبول بشی ، مجموعه ابراهیمی 20 دقیقه مشاوره رایگان بهت هدیه میده , فقط کافیه فرم زیر را پر کنید تا مشاوران ما با شما تماس بگیرند ...

 • این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .
  درباره این مطلب نظر دهید !

  دیدگاهتان را بنویسید

  BLANK style is purely built for customization. This style supports text, images, shortcodes, HTML etc. Use Source button from Rich Text Editor toolbar & customize your Slide In effectively.
  close-link
  به کمک نیاز داری؟ با ما در تماس باشید!
  شروع گفتگو
  سلام! نیاز به پشتیبانی داری ؟