معرفی رشته تجربی

  مشاوره تیزهوشان   زمان مطالعه 4 دقیقه  30 / 02 / 1401 اشتراک گذاری

زمانی که در حال انتخاب رشته در دبیرستان هستید، حتما با نام رشته تجربی مواجه شده‌اید. این رشته نیز مانند تمامی رشته‌های دیگر، دارای عناوین مشخص و رشته‌های دانشگاهی تعیین شده‌ای برای خود است. در این مقاله و در ادامه قصد داریم تا با بیان کردن جزئیات این رشته تجصیلی و مشاغل آن به شما کمک کنیم تا برای انتخاب رشته دبیرستان خود، تصمیم بهتر و دقیق‌تری را داشته باشید. تصمیمی که می‌تواند در آینده بخش عظیمی از زندگی‌تان را تحت تاثیر خود قرار داده و شرایط را برای شما متفاوت از قبل کند. امید است این مقاله بتواند نتایج کاملی را برای شما در برداشته و به بهترین انتخاب ممکن‌تان کمک کند.

توانایی‌های لازم برای ورود به رشته تجربی

در اولین قدم برای آشنایی با رشته تجربی لازم است تا نسبت به توانایی‌های لازم به منظور ورو به این رشته و تحصیل در آن نکاتی را بدانید. افرادی که می‌خواهند وارد این رشته شوند، لازم است نسبت به سختی این رشته آگاه باشند. تجربی رشته‌ای است که در آن قرار است تا در کنار زیست، ریاضی و فیزیک و شیمی را نیز بخوانید. در زمان کنکور این دروس تاثیر بسیاری بر روی نتیجه نهایی و رتبه کنکور دارند و می‌توانند منجر به تغییر نتیجه شوند. از همین رو توانایی تحلیل کردن در کنار داشتن حافظه قوی از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است.

البته موضوع مهم‌تری که برای رشته تجربی وجود دارد، تلاش کردن و رقابت کردن با دیگران است. از انجایی که این رشته بیشترین تعداد دانش‌آموز را دارد و داوطلبان کنکور در این رشته بیش از دیگر رشته‌ها هستند، تنها افرادی می‌توانند به موفقیت و نتیجه دلخواه برسند که بتوانند سخت کوش و تلاشگر باشند. خوب درس بخوانند و از توانایی‌های خود بهره کافی را برای رسیدن به نتیجه مورد نظر خود ببرند.

شغل‌های رشته تجربی و بازارکار هریک

برای آشنایی با رشته تجربی مهم‌ترین بخش معرفی کردن مشاغل موجود در این رشته است. به صورت کلی مشاغل موجود در رشته تجربی را می‌توان به سه دسته اصلی تقسیم بندی کرد. در ادامه به این سه دسته اشاره خواهیم کرد و درباره هریک نکاتی را بیان می‌کنیم:

  1. رشته‌های علوم پزشکی: پر طرفدارترین رشته‌های امروزی در کنکور، رشته‌های علوم پزشکی در رشته تجربی هستند. دندانپزشکی، داروسازی، پزشکی و دامپزشکی در این دسته قرار می‌گیرند و هریک مخاطبان بسیاری دارند. بازار کار برای این رشته‌ها مطلوب بوده و افراد پس از فارغ‌التحصیل کار خوبی را دارند. اما قبول شدن و خواندن این رشته‌ها بسیار سخت و دشوار است. از همین رو تعداد افراد کمی هرساله‌ در این رشته‌ها پذیرفته شده و به نتیجه دلخواه خود دست پیدا می‌کنند.
  2. رشته‌های پیراپزشکی: تمامی رشته‌های بیمارستانی و زیرمجموعه‌های پزشکی در این دسته قرار می‌گیرند. این بخش از مشاغل رشته‌ تجربی که گستردگی و تنوع بسیاری دارند، بخش عظیمی از دانشجویان رشته تجربی را در خود جای می‌دهند. معمولا حقوق و درآمد در این رشته‌ها بالا بوده و داشتن تنوع خوب در آن نیز سبب شده است تا هر فرد متناسب با علاقه خود بتواند در آن به فعالیت بپردازد. اگر می‌خواهید در بیمارستان و محیط‌های مرتبط کار کنید، انتخاب رشته‌های فیزیولوژی، هوشبری، پرستاری، مامایی، بینایی سنجی، شنوایی، علوم آزمایشگاهی، علوم تغذیه، رادیولوژی و مواردی از این قبیل را از دست ندهید.
  3. دیگر رشته‌های علوم تجربی: در دسته سوم از مشاغل علوم تجربی رشته‌های دیگر آن جای می‌گیرند. از رشته‌های علوم پایه مانند شیمی و زیست گرفته تا رشته‌های شناور بین رشته‌های دبیرستانی مختلف می‌توانند به عنوان یک رشته دانگشاهی انتخاب شده و در بازارکار مورد استفاده قرار گیرند.

سخن آخر مقاله

اگر به دنبال انتخاب رشته هستید و می‌خواهید براساس توانایی‌ها و استعدادهای خود بهترین انتخاب را داشته باشید، لازم است درباره هر رشته تحصیلی نکاتی را بدانید. در این مقاله سعی کردیم تا به سراغ رشته تحصیلی تجربی برویم و درباره مشاغل این رشته به بیان نکاتی بپردازیم. نکاتی که در نهایت به شما کمک کند تا بهترین انتخاب ممکن را برای خود داشته باشید و بتوانید برای آینده خود شغل مناسبی را در نظر بگیرید. امید است با خواندن این مقاله و نکات بیان شده در آن، به نتایج بیان شده برسید و در نهایت نیز بتوانید با بهره بردن از این نکات بهترین انتخاب رشته را برای خود رقم بزنید.

در انتها توصیه میکنم به مطالب زیر هم سر بزنید:

برای دریافت مطالب بیشتر راجع به تیزهوشان و نمونه دولتی، پیج اینستاگرام ما را فالو کنید و برای تماشای کلیپ های آموزشی به کانال آپارات ما نیز مراجعه کنید.

اگر شما هم راجع به ”رشته تجربی” سوالی دارید، زیر همین پست بنویسید. قول می دهیم تا جای ممکن پاسخ دهیم.

اگر دانش آموز پنجمی ، ششمی ، هفتمی ، هشتمی و یا نهمی هستی و قصد داری در آزمون تیزهوشان یا نمونه دولتی قبول بشی ، مجموعه ابراهیمی 20 دقیقه مشاوره رایگان بهت هدیه میده , فقط کافیه فرم زیر را پر کنید تا مشاوران ما با شما تماس بگیرند ...

  • این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .
درباره این مطلب نظر دهید !

دیدگاهتان را بنویسید

به کمک نیاز داری؟ با ما در تماس باشید!
شروع گفتگو
سلام! نیاز به پشتیبانی داری ؟