مزایا و معایب مدارس نمونه دولتی

  نمونه دولتی   زمان مطالعه 3 دقیقه  06 / 02 / 1401 اشتراک گذاری

مدارس نمونه دولتی یکی از انواع مدارسی هستن که توی ایران بسیار طرفدار دارن و معمولا هر شخصی که مایل باشه، برای خروج از مقطع تحصیلی نهم و ورود به مقطع تحصیلی دهم برای آزمون ورودی مدارس نمونه دولتی ثبت نام می‌کنه. چرا که لازمه حضور در مدارس نمونه دولتی، قبولی در آزمون هماهنگی هست که به منظور مشخص شدن دانش آموزان نمونه برگزار می‌شه. اما این مدارس مانند تمامی مدارس مشابه، شامل مجموعه‌ای از مزایا و معایب هستن که در ادامه به نقد اون‌ها می‌پردازیم.

بررسی مزایا و معایب مدارس نمونه دولتی

مزایایی که می‌توان در رابطه با مدارس نمونه دولتی به اون‌ها اشاره کرد، بدین شرح هستن:

به کارگیری استعداد دانش آموز

دانش آموزان زیادی وجود دارن که به سبب شرایط نامطلوب و تدریس نامناسب اون‌طور که باید از استعداد خودشون استفاده نمی‌کنن و چنین تصور می‌شه که اون دانش آموزان قابلیت و توانایی یادگیری ندارن، در حالی که استعداد عالیی رو دارا هستن که به صرف مدرسه نمونه دولتی قابل مشاهده هست.

امکانات و خدمات مطلوب

امکانات و شرایط تحصیلی مدارس نمونه دولتی به نسبت مدارس معمولی بسیار بهتر و عالی‌تر هست. قطعا خدمات و امکانات مناسب تحصیلی سبب رشد فرآیند یادگیری و آموزشی می‌شه.

آموزش و تدریس عالی

مدرسان مدارس نمونه دولتی با دقت و توجه بسیاری گزینش می‌شن. از همین رو یکی از مزیت‌های بارز مدارس نمونه دولتی حضور مدرسانی هست که باعث آموزش و تدریس عالی می‌شن.

هدف گذاری برای آینده

فرآیند تدریس و آموزش در مدارس نمونه دولتی خیلی جدی‌تر و مشخص‌تر از مدارس عادی هست. انتخاب هدف و مشخص کردن مسیر آینده یکی از دلایل پیشرفت و ترقی افراد هست که توی مدارس نمونه دولتی اتفاق می‌افته‌.

و همچنین معایبی که در رابطه با مدارس نمونه دولتی وجود دارن، بدین شرح هستن:

القای احساس ضعف و شکست

گاهی دانش آموزان استعداد و توانایی‌های زیادی دارن، اما قادر به قبولی در آزمون نمونه دولتی نیستن و همین ناتوانی توی قبولی سبب احساس ضعف و مقایسه خود با دیگران می‌شه.

سنگین بودن حجم دروس

دروس و نحوه آموزش در مدارس نمونه دولتی و تیزهوشان بسیار سنگین‌تر و سخت‌تر از نحوه آموزش توی مدارس عادی هست که همین عامل یکی از دلایل موفقیت عملکرد مدارس نمونه دولتی به حساب میاد، اما گاهی واقعا تاثیر معکوس روی دانش آموزان ایجاد می‌کنه.

وجود حس رقابت

می‌توان گفت که حس رقابت هم از مزایای مدارس نمونه دولتی هست و هم از معایب اون؛ اینکه رقابت موجود توی مدارس نمونه دولتی سبب پیشرفت دانش آموز بشه یا اون رو تخریب کنه و باعث شکستش بشه، نکته‌ای هست که به خود شخص دانش آموز ارتباط داره. بعضی افراد از حس رقابت موجود در بین یک جمع برای مقایسه خود با دیگران و احساس ضعف استفاده می‌کنن و برخی دیگه هم از حس رقابتی که وجود داره استفاده می‌کنن تا خودشون رو بالا بکشن و بهتر از قبل عمل کنن.

در انتها توصیه میکنم به مطالب زیر هم سر بزنید:

برای دریافت مطالب بیشتر راجع به تیزهوشان و نمونه دولتی، پیج اینستاگرام ما را فالو کنید و برای تماشای کلیپ های آموزشی به کانال آپارات ما نیز مراجعه کنید.

اگر شما هم راجع به ”مزایا و معایب مدارس نمونه دولتی” سوالی دارید، زیر همین پست بنویسید. قول می دهیم تا جای ممکن پاسخ دهیم.

اگر دانش آموز پنجمی ، ششمی ، هفتمی ، هشتمی و یا نهمی هستی و قصد داری در آزمون تیزهوشان یا نمونه دولتی قبول بشی ، مجموعه ابراهیمی 20 دقیقه مشاوره رایگان بهت هدیه میده , فقط کافیه فرم زیر را پر کنید تا مشاوران ما با شما تماس بگیرند ...

 • این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .
  درباره این مطلب نظر دهید !

  دیدگاهتان را بنویسید

  به کمک نیاز داری؟ با ما در تماس باشید!
  شروع گفتگو
  سلام! نیاز به پشتیبانی داری ؟