نقد و بررسی شرایط و نحوه ثبت نام در مدارس سمپاد (تیزهوشان)

  مشاوره تیزهوشان   زمان مطالعه 3 دقیقه  17 / 12 / 1400 اشتراک گذاری

برای بیان شرایط و نحوه ثبت نام در مدارس سمپاد نخست باید تعریف این مدارس را برای شما بازتر کنیم. بسیاری از افراد مدارس استعدادهای درخشان را با عنوان مدارس تیزهوشان شناسایی می‌کنند. در همین راستا باید ذکر کنیم که سمپاد کوتاه شده عبارت سازمان ملی پرورش استعدادهای درخشان است که به نحوی می‌توان گفت همان مدارس تیزهوشان حک شده در ذهن عموم می‌باشد.

مدارس سمپاد

دوره‌های درسی مدارس سمپاد طبق آخرین اطلاعات منتشر شده پایه‌های اول و دوم متوسطه است. شرایط و نحوه ثبت نام در مدارس سمپاد در وهله اول به عنوان یک گزینش تلقی می‌شود که به آن آزمون ورودی تیزهوشان می‌گویند. دانش آموزانی فرصت تحصیل در این مدارس را پیدا می‌کنند که در این آزمون یا به اصطلاح آزمون ورودی تیزهوشان موفقیت لازم را کسب کنند.

بازه زمانی تحصیلی در این مدارس سی ساعت در هفته است و در جهت عملکرد بهتر دانش آموزان و یادگیری بهتر و سریعتر از کتاب‌های مکمل درسی و آزمون‌های مازاد بر روند تحصیلی استفاده می‌شود. این آزمون‌ها در قالب دو آزمون کشوری به صورت عمومی برای تمامی دانش آموزان مدارس سمپاد برگزار می‌شود. همچنین کادر آموزشی مدارس سمپاد از معلم و دبیر گرفته تا معاون و مدیر جزء بهترین‌ها هستند و طبق گزینش‌های انجام شده انتخاب می‌شوند.

مدارس سمپاد (تیزهوشان)
سمپاد: سازمان ملی پرورش استعدادهای درخشان

شرایط ثبت نام در مدارس تیزهوشان

همانطور که پیش از این اشاره شد از شرایط ورود به مدارس سمپاد ابتدا پذیرش دانش آموز در آزمون ورودی است. شرایط ثبت نام در مدارس تیزهوشان ایجاب می‌کند کند که دانش آموزان پس از کسب موفقیت در آزمون ورودی وارد مرحله ثبت نام شوند. ثبت نام در مدارس سمپاد معمولا در دوره اول متوسطه و پایه هفتم فرآیندی غیرمعمول به حساب می‌آید، به طوری که دانش آموز از پایه‌ای به پایه دیگر جهش پیدا می‌کند؛ در این جهت پس از قبولی در آزمون تیزهوشان که اولین شرط لازم برای ثبت نام است متقاضیان باید به درگاه اینترنتی سمپاد با آدرس sampad.medu.ir مراجعه کرده و از مراحل و روند ثبت نام آگاه شوند و فرآیند ثبت نام را تکمیل کنند. در هنگام انجام فرآیند ثبت نام با مجموعه‌ای از شرایط طبق ورودی هر دوره سالانه مواجه می‌شوید. به عنوان مثال ثبت نام سال تحصیلی ۱۴۰۰-۱۴۰۱ طبق سال‌های گذشته مشروط به قبولی در آزمون و کسب نمره قبولی در سال تحصیلی گذشته است.

ویژگی‌های شرایط و نحوه ثبت نام در مدارس سمپاد

 • تابعیت ایرانی
 • کسب ارزشیابی خیلی خوب در تمامی دروس مربوط به دو دوره تحصیلی پایانی مقطع ابتدایی

از شرایط الزامی ادامه تحصیل در مدارس سمپاد کسب حداقلی نمره نوزده جهت شرکت در آزمون ورودی نهم به دهم مدارس سمپاد

لازم به ذکر است که جزئیات ثبت نام هر دوره سال تحصیلی از طریق سازمان ملی پرورش استعدادهای درخشان به داوطلبان اطلاع داده می‌شود. تنها کافی است وارد درگاه شده و زمان و شرایط ذکر شده را بررسی کنید. معمولا شرایط همان‌هایی هستند که در این مقاله به آن‌ها اشاره شد؛ اما جهت اطمینان خاطر سایت رسمی سمپاد sampad.medu.ir را نیز مطالعه و بررسی کنید.

در انتها توصیه میکنم به مطالب زیر هم سر بزنید:

برای دریافت مطالب بیشتر راجع به تیزهوشان و نمونه دولتی، پیج اینستاگرام ما را فالو کنید و برای تماشای کلیپ های آموزشی به کانال آپارات ما نیز مراجعه کنید.

اگر شما هم راجع به ”شرایط و نحوه ثبت نام در مدارس سمپاد (تیزهوشان)” سوالی دارید، زیر همین پست بنویسید. قول می دهیم تا جای ممکن پاسخ دهیم.

اگر دانش آموز پنجمی ، ششمی ، هفتمی ، هشتمی و یا نهمی هستی و قصد داری در آزمون تیزهوشان یا نمونه دولتی قبول بشی ، مجموعه ابراهیمی 20 دقیقه مشاوره رایگان بهت هدیه میده , فقط کافیه فرم زیر را پر کنید تا مشاوران ما با شما تماس بگیرند ...

 • این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .
  درباره این مطلب نظر دهید !

  دیدگاهتان را بنویسید

  BLANK style is purely built for customization. This style supports text, images, shortcodes, HTML etc. Use Source button from Rich Text Editor toolbar & customize your Slide In effectively.
  close-link
  به کمک نیاز داری؟ با ما در تماس باشید!
  شروع گفتگو
  سلام! نیاز به پشتیبانی داری ؟