ساعت مطالعه لازم برای قبولی در آزمون تیزهوشان نهم

  مشاوره تیزهوشان   زمان مطالعه 3 دقیقه  25 / 02 / 1401 اشتراک گذاری

آزمون تیزهوشان یکی از مرحله‌های مهم زندگی دانش آموزان به حساب میاد که موفقیت در اون، بسته به شرایط و معیارهای مختلفی صورت می‌پذیره. شاید افکار عمومی در این جهت باشه که مهم‌ترین رکن موفقیت، میزان درس خوندن هست؛

درسته که این‌ نگرش قابل قبوله، اما باید ذکر کنیم که مهم‌ترین اصل برای قبولی در آزمون، چگونگی درس خوندن به حساب میاد. بازخوردی که از مقدار درس خوندن به دست میاد به ساعات مطالعه، توانایی خواندن، قوه درک، خستگی، خواب، تغذیه، مشکلات و..‌ وابسته هست. بنابراین شما در شرایطی می‌تونین درست درس بخونین که تمام عوامل محیطی و فردی رو برای مطالعه صحیح فراهم کرده باشین.

همونطور که گفت شد یکی از مشخصه‌های اساسی که هم به عوامل فردی و هم به عوامل محیطی مربوط می‌شه،  ساعات مطالعه فرد مدنظر هست. طبق همین عنوان توی این بررسی قصد داریم به شرح ساعت مطالعه لازم برای قبولی در آزمون تیزهوشان نهم بپردازیم.

برای قبولی در تیزهوشان چند ساعت درس بخوانیم؟

به جهت اینکه ساعت مطالعه لازم برای قبولی در آزمون تیزهوشان نهم رو تخمین بزنین باید به چند عامل توجه کنین. اولین و مهم‌ترین عامل، مقدار نیاز شما به درس خوندن محسوب می‌شه.

این نیاز بسته به تفاوت‌هایی که وجود دارن، یکسان نیست. انسان‌ها متفاوت هستن و این تفاوت طبق توانایی‌ها، استعدادها، شیوه زندگی، نوع نگرش، نحوه مطالعه، میزان درک، قابلیت فهم و… شکل می‌گیره. به همین علت شاید یک مطلب برای یک شخص در بازه زمانی یک ساعته قابل فهم باشه و همون مطلب برای شخص دیگه در بازه زمانی سه الی پنج ساعته تفهیم بشه.

البته این دیدگاه برای اشخاصی که به دنبال یک تایم مشخص هستن و می‌خوان بدونن که حداکثر چقدر مطالعه به موفقیت ختم می‌شه، قابل قبول نیست. به صورت کلی، بهترین زمان برای مطالعه از 6 صبح الی 9 صبح تعریف می‌شه، چرا که توی این بازه زمانی ذهن، انرژی بالایی برای یادگیری داره.

البته این انرژی بستگی به خواب شبانه شخص داره. بنابراین اگر مقدار مطالعه صبح رو با مطالعه 4 الی 5 ساعت ظهر و شب جمع ببندیم؛ به عدد حدودی 8 الی 9 ساعت دست می‌یابیم.

البته روزهایی که مدرسه هستید، طبیعتا زمان مطالعه صبح و ظهر رو از دست خواهید داد و حدودا قادر به 4 ساعت مطالعه خواهید بود.

اما نکته حائز اهمیت، مفید بودن مطالعه هست. اینکه شما روزانه 8 ساعت درس بخونین و تنها 2 ساعت از اون 8 ساعت مفید باشه؛ این 8 ساعت در نهایت قادر به پدید آوردن موفقیت نخواهد بود. از این رو، عدد ثابتی که می‌تونیم با صراحت کامل ارائه بدیم، 6 الی 7 ساعت مفید به صورت روزانه هست.

توجه کنین که مفید بودن مطالعه اهمیت زیادی داره. یعنی شما باید تمام زمان 6 الی 7 ساعت رو کامل درس بخونین و تمام مطالب رو به درستی آموزش ببینین. منظور از مفید بودن و کامل خواندن، مطالعه متداوم نیست. مطالعه می‌تونه در زمان‌های متفاوت اما به طور کامل شکل بگیره.

در انتها توصیه میکنم به مطالب زیر هم سر بزنید:

برای دریافت مطالب بیشتر راجع به تیزهوشان و نمونه دولتی، پیج اینستاگرام ما را فالو کنید و برای تماشای کلیپ های آموزشی به کانال آپارات ما نیز مراجعه کنید.

اگر شما هم راجع به ”ساعت مطالعه لازم برای قبولی در آزمون تیزهوشان نهم” سوالی دارید، زیر همین پست بنویسید. قول می دهیم تا جای ممکن پاسخ دهیم.

اگر دانش آموز پنجمی ، ششمی ، هفتمی ، هشتمی و یا نهمی هستی و قصد داری در آزمون تیزهوشان یا نمونه دولتی قبول بشی ، مجموعه ابراهیمی 20 دقیقه مشاوره رایگان بهت هدیه میده , فقط کافیه فرم زیر را پر کنید تا مشاوران ما با شما تماس بگیرند ...

 • این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .
  درباره این مطلب نظر دهید !

  دیدگاهتان را بنویسید

  به کمک نیاز داری؟ با ما در تماس باشید!
  شروع گفتگو
  سلام! نیاز به پشتیبانی داری ؟