روش های طلایی برای قوی شدن در ریاضی

  ریاضی تیزهوشان, مشاوره تیزهوشان   زمان مطالعه 6 دقیقه  26 / 05 / 1401 اشتراک گذاری
حل مسائل ریاضی در گروه های دو یا سه نفره تاثیر بهتری از یادگیری به تنهایی است. البته با این حال نیاز دارید زمانی را در تنهایی به تمرین بپردازید اما حضور در گروه ها باعث به وجود آمدن فرصتی برای بحث درباره چگونگی حل مسئله، فهمیدن دیدگاه های متفاوت و درک عمیق تری می شود.

آموزش ریاضی تیزهوشان

درس ریاضی در تمامی مقاطع چالش برانگیز است چرا که مسائل آن درجه سختی متفاوتی دارند. بسیاری از دانش‌آموزان در دوران تحصیلی رابطه خوبی با این درس ندارند یا با وجود تلاش‌هایی که می‌کنند در نهایت امتحانات خود را با نمره کمی قبول می‌شوند. اما خوشبختانه روش‌ها و نکاتی برای یادگیری اصولی ریاضی از پایه وجود دارد که تمامی افراد می‌توانند از آن استفاده کنند.

پیش از هر چیزی به این نکته توجه کنید که علم ریاضی نیازمند درک عمیقی از مطالب و راه‌حل‌هاست و افرادی که سعی می‌کنند این درس را به صورت حفظی یاد بگیرند معمولا با درماندگی در جلسات امتحان مواجه می شوند؛ چرا که تغییر جزئی مسئله ها در صورت عدم درک روابط منطقی موجود مشکل ساز می‌شود.

برای مثال درس مثلثات دارای روابط منطقی بسیاری است اما بسیاری از دانشجویان سعی می‌کنند صرفا با حفظ کردن این واحدها را پاس کنند، به همین دلیل نمی‌توانند نمره مطلوبی در امتحانات خود کسب کنند.

علاوه بر این، علم ریاضی به تمرین زیادی نیاز دارد. از اصول اولیه و درک مفاهیم تا کشف رابطه میان آنها و حل مسائل پیچیده تنها با تمرین اتفاق می‌افتد. پس اگر قصد دارید ریاضی خود را قوی‌تر کنید تنها کافی است تمرین‌های روزانه را به برنامه خود اضافه کنید.

افرادی که توانسته‌اند مفاهیم ریاضی را به خوبی درک کنند و به این علم مسلط شوند، توانایی حل تمامی مسائل مختلف در مبحث‌هایی که یاد گرفته‌اند را دارند. علاوه بر این چون درک عمیقی از روابط میان آنها دارند و تمرین زیادی کرده‌اند با گذشت زمان راه حل‌ها را فراموش نمی‌کنند.

ریاضی تیزهوشان

 

اگر دوست دارید همچون افراد حرفه‌ای به ریاضی مسلط شوید در این مسیر به نکات زیر توجه داشته باشید:

چگونه ریاضی خود را قوی کنیم؟

افراد بسیاری این سوال را دارند که چگونه ریاضی خود را قوی کنیم و درکی عمیق و مفهومی از این علم بدست بیاوریم؟ بدین منظور می‌توانید از این راه کارها استفاده کنید:

• تعیین اهداف و برنامه ریزی

مسلما روش‌های زیادی برای تقویت و فهم ریاضی پایه‌ای تا پیشرفته وجود دارد اما پیش از هرکاری باید تصمیم بگیرید، اهدافتان را مشخص کنید و با یک برنامه‌ریزی منطقی سعی کنید به آنها دست یابید.

در برنامه‌ریزی می‌توانید روش‎‌های مختلفی را امتحان کنید و زمان خود را برای حضور در کلاس‌ها، آموزش، تمرین و… تقسیم کنید.

• نوت‌برداری

درست است که ریاضی یک درس حفظی نیست اما نوشتن جزوه باعث می‌شود نکات مهم و فرار را به خاطر داشته باشید. علاوه بر این می‌توانید مسائلی که به درستی متوجه نشدید و فرصت فهمیدن آن در لحظه را ندارید در گوشه‌ای یاد داشت کنید تا بعدا به سراغ آن بروید.

• درک و فهم عمیق به جای حفظ کردن

نکته مهمی که درباره این درس وجود دارد نحوه یادگیری آن است. در برخی مواقع افراد به جای دقت برای درک و فهم مسائل ریاضی سعی می‌کنند راه‌حل‌ها و فرمول‌های مورد نیاز را حفظ کنند. اما برای قوی شدن در ریاضی باید علاوه بر چگونگی حل مسئله به دنبال چرایی آن هم باشید. برای مثال به الگورتیم یک تقسیم معمولی نگاهی بیندازید.

وقتی ما می‌خواهیم 83 را تقسیم بر 4 کنیم، ابتدا می‌بینیم که 8 تقسیم بر 4 چند می‌شود اما در حقیقت این هشت همان 8 دسته 10 تایی است تا بتوانیم سریع‌تر به جواب برسیم و درک این مسئله که در واقع داریم 83 را تقسیم می‌کنیم مهم است. به همین ترتیب وقتی الگورتیم تقسیم یا هر مبحث دیگری را به درستی درک کنیم دیگر حل کردن مسئله سخت نخواهد بود.

• افزایش تمرکز

همانطور که متوجه شدید رسیدن به درک عمیق از مطالب ریاضی ضروری است که در صورت عدم توجه کافی یا کمبود تمرکز با مشکل روبرو می‌شود. برای یادگیری این درس بهتر است با تمرکز کامل در جلسات شرکت کنید و پس از آن نیز به مرور مطالب بپردازید تا به خوبی یاد بگیرید.

• از روش‌های فعال استفاده کنید

بر خلاف بسیاری از مباحث آموزشی که یادگیری آنها با مطالعه امکان پذیر است، نمی‌توان علم ریاضی را بدون تمرین کرد آموخت. شما باید از روشی فعال (که در آن امکان اشتباه کردن وجود دارد) استفاده کنید تا با مباحث ارتباط برقرار کرده و روابط میان آنها را کشف کنید.

• تمرین کنید

پاسخ سوال چگونه ریاضی خود را قوی کنیم در یک کلام خلاصه می‌شود:‌ «تمرین» که کلید اصلی شما برای یادگیری ریاضی است. شما باید به قدری تمرین‌ها را ادامه دهید تا درک خوبی از مبحث‌های ریاضی بدست آورید و به راحتی و با سرعت مسائل مختلف را حل کنید.

• دروس قبلی را مرور کنید

این مورد هم شباهتی به تمرین دارد اما بر خلاف کار روی مبحث‌های جدید باید درس‌های گذشته را تمرین کنید و مسائلی از بحث‌های قبلی حل کنید تا خودتان را بسنجید. هر چقدر تمرین‌های خود و مرور مبحث‌های قبلی برای درس ریاضی را افزایش دهید نتیجه کار هم بهتر خواهد بود.

• استفاده از منابع آموزشی مختلف

کلاس‌های حضوری، خصوصی، مجازی و بسیاری روش‌های دیگر همچون فیلم‌های آموزشی، مقاله‌ها، کتاب‌های کمک درسی و… وجود دارند که با استفاده از آنها می‌توانید گامی بزرگ در مسیر یادگیری ریاضی بردارید.

بهتر است با توجه به سلیقه و شرایط خود از چند منبع آموزشی مختلف که به راحتی در دسترس قرار می‌گیرند استفاده کنید.

• از تمرین‌های گروهی استفاده کنید

در بسیاری از مواقع کار جمعی و بررسی یک مفهوم از دیدگاه‌های مختلف باعث شفاف سازی و درک بهتر آن می‌شود. بدین ترتیب می‌توان گفت حل مسائل ریاضی در گروه‌های دو یا سه نفره تاثیر بهتری از یادگیری به تنهایی است. البته با این حال نیاز دارید زمانی را در تنهایی به تمرین بپردازید اما حضور در گروه‌ها باعث به وجود آمدن فرصتی برای بحث درباره چگونگی حل مسئله، فهمیدن دیدگاه‌های متفاوت و درک عمیق‌تری می‌شود.

• توضیح بدهید و سوال بپرسید

افراد بسیاری معتقد هستند که بهترین روش برای یادگیری ریاضی، در واقع یاد دادن به دیگران است. ویلیام گلاسر در این رابطه می‌گوید ما معمولا ده درصد از آنچه می‌خوانیم، بیست درصد از شنیده‌ها، سی درصد از چیزهایی که میبینیم، پنجاه درصد از دیده‌ها و شنیده‌ها، هفتاد درصد از بحث‌ها، هشتاد درصد از تجربه‌ها و بیش از نود درصد چیزی که به دیگران یاد می‌دهیم در ذهنمان باقی می‌ماند. پس بهتر است برای یادگیری بهتر ریاضی مسائل را بنویسید و نحوه حل کردن آن‌ها را توضیح دهید.

 

اگر یک مشاور و برنامه‌ریز حرفه‌ای داشته باشید، قطعا نکات و راه‌حل های زیادی به شما خواهد آموخت تا از وقوع این خطاها جلوگیری کنید. مطمئن باشید اگر این موارد را انجام ندهید، نتیجه ی شما چند برابر بهتر خواهد شد.

مشاور و برنامه‌ریز حرفه‌ای ندارید؟! مشاوره رایگان تیزهوشان >اینجا کلیک کنید

اگر دانش آموز پنجمی ، ششمی ، هفتمی ، هشتمی و یا نهمی هستی و قصد داری در آزمون تیزهوشان یا نمونه دولتی قبول بشی ، مجموعه ابراهیمی 20 دقیقه مشاوره رایگان بهت هدیه میده , فقط کافیه فرم زیر را پر کنید تا مشاوران ما با شما تماس بگیرند ...

  • این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .
درباره این مطلب نظر دهید !

دیدگاهتان را بنویسید

BLANK style is purely built for customization. This style supports text, images, shortcodes, HTML etc. Use Source button from Rich Text Editor toolbar & customize your Slide In effectively.
close-link
به کمک نیاز داری؟ با ما در تماس باشید!
شروع گفتگو
سلام! نیاز به پشتیبانی داری ؟