برای آزمون تیزهوشان، روزی چند درس بخوانیم؟

  مشاوره تیزهوشان   زمان مطالعه 4 دقیقه  14 / 01 / 1401 اشتراک گذاری

برای شرکت در آزمون‌های بزرگ که لازم است تا چند درس را در کنار یکدیگر پاسخ دهید، یاد داشتن برخی تکنیک‌ها می‌تواند سبب دریافت امتیاز بهتر و بالاتری بشود. آزمون تیزهوشان پایه نهم یکی از این آزمون‌ها بوده که در تکیه بر دروس سال‌های قبل طراحی می‌شود. یکی از اصلی‌ترین دغدغه‌ها برای خواندن آزمون تیزهوشان و پاسخ‌دهی به سوالات آن، چگونگی درس خواندن است. تعداد دروس مورد مطالعه در هر روز می‌تواند به عوامل بسیاری بستگی داشته باشد که در این مقاله قرار است تا برای شما 5 مورد از این عوامل را مورد بحث و بررسی قرار دهیم. امید است در انتهای مقاله بتوانید با توجه به شرایط خود، تعداد دروس مورد مطالعه خود را به درستی انتخاب کنید و سیر مطالعاتی خوبی را در پیش گیرید.

 1. توجه به تعداد دروس آزمون:

در اولین قدم برای آن که بتوانید تعداد دروس مناسبی را برای خواندن در طول یک روز خود انتخاب کنید، لازم است تا به آزمون پیش روی خود نگاهی بیندازید. آزمون تیزهوشان پایه نهم، شامل 50 سوال است که از کتاب‌های پایه هشتم و نهم استخراج شده است. این سوالات از دروس ریاضی، علوم، هدیه‌های آسمانی، مطالعات اجتماعی و ادبیات فارسی است. 5 درسی که خواندن آن‌ها در کنار یکدیگر می‌تواند انتخاب بهتری باشد.

 1. میزان ساعات مطالعه:

اگر می‌خواهید که تعداد دروس بیشتری را در روز بخوانید، لازم است تا به میزان ساعات مطالعه خود دقت کافی را داشته باشید. در صورتی که شما روزانه 8 ساعت درس می‌خوانید، خواندن 3 درس در یک روز می‌تواند منطقی باشد. اما اگر تنها دو ساعت برای درس خواندن در روز فرصت دارید، بهتر است تنها به یک درس بپردازید.

 1. ساعت مطالعهنیاز به مرور یا فراگیری دروس:

نوع کیفیت درس خواندن شما نیز می‌تواند در تعداد دروس خواندنی در طول روز تاثیر داشته باشد. اگر دروس خود را یکبار به طور کامل خوانده‌اید و اکنون به دنبال مرور کردن آن‌ها هستید، در بازه زمانی کوتاهی می‌توانید چند درس را بخوانید. اما اگر قرار باشد که یک درس را به طور کامل بخوانید و برای آن تست حل کنید، زمان بیشتری برای شما مورد نیاز خواهد بود.

 1. توجه به نقاط ضعف و وقت خود:

خواندن دروسی که در آن‌ها قوی هستید، معمولا با سرعت بیشتری به پیش می‌روند. از همین رو می‌توانید چیزی تمامی این نقاط قوت خود را در یک روز بخوانید و بخشی از آن را به طور کامل ببندید. این موضوع در ارتباط با نقاط ضعف شما و دروسی که در آن ضعیف هستید، کاملا برعکس است. در واقع اگر در یک درس ضعیف هستید، بهتر است در طول یک روز، تنها به همان درس بپردازید.

 1. میزان تمرکز لازم برای شما:

میزان تمرکز هر فرد عامل دیگری است که می‌تواند در جواب سوال روزی چند درس بخوانیم، تاثیر داشته باشد. اگر تمرکز کردن برای شما زمان بیشتری نسبت به دیگران می‌برد، بهتر است تا تعداد دروس خواندنی خود در یک روز را کاهش داده و کیفیت بیشتری را در درس خواندن خود پیاده کنید.

جمع بندی پایانی

اگر برای آزمون‌های چند درسی و ورودی مدارس و دانشگاه‌ها آماده می‌شوید، لازم است تکنیک‌هایی را فرا بگیرید. تعداد دروس خواندنی یکی از اصلی‌ترین این تکینک‌ها بوده که ما در این مقاله به جرئیاتی درباره آن و برای آزمون تیزهوشان پایه نهم پرداختیم. امید است با خواندن این مقاله بتوانید نتیجه پاسخ سوال خود را گرفته در نهایت به نتیجه مطلوبی در آزمون خود برسید.

در انتها توصیه میکنم به مطالب زیر هم سر بزنید:

برای دریافت مطالب بیشتر راجع به تیزهوشان و نمونه دولتی، پیج اینستاگرام ما را فالو کنید و برای تماشای کلیپ های آموزشی به کانال آپارات ما نیز مراجعه کنید.

اگر شما هم راجع به ”تعداد دروس مورد مطالعه در روز” سوالی دارید، زیر همین پست بنویسید. قول می دهیم تا جای ممکن پاسخ دهیم.

اگر دانش آموز پنجمی ، ششمی ، هفتمی ، هشتمی و یا نهمی هستی و قصد داری در آزمون تیزهوشان یا نمونه دولتی قبول بشی ، مجموعه ابراهیمی 20 دقیقه مشاوره رایگان بهت هدیه میده , فقط کافیه فرم زیر را پر کنید تا مشاوران ما با شما تماس بگیرند ...

 • این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .
  درباره این مطلب نظر دهید !

  دیدگاهتان را بنویسید

  به کمک نیاز داری؟ با ما در تماس باشید!
  شروع گفتگو
  سلام! نیاز به پشتیبانی داری ؟