نکات تیزهوشانی جلبک ها از علوم نهم

  علوم تیزهوشان   زمان مطالعه 3 دقیقه  12 / 01 / 1401 اشتراک گذاری

جلبک‌ها شناخته شده ترین آغازیان هستند و به صورت تک سلولی، چندسلولی و کلونی یافت می‌شوند. جلبک‌ها در سرتاسر کره زمین یافت می‌شوند؛ در آب‌های شور مانند دریاها و اقیانوس‌ها جلبک‌ها به فراوانی یافت می‌شوند. همچنین در آب‌های شیرین نیز مانند رودها و دریاچه‌ها نیز دیده می‌شوند. حتی در محیط‌های خاکی مانند کوه‌های پوشیده از برف نیز می‌توانیم جلبک‌ها را مشاهده کنیم!

نکته: جلبک‌ها جز گیاهان نیستند. به طور کلی جانداران به پنج فرمانروی باکتری‌ها، آغازیان، قارچ‌ها، گیاهان و جانوران تقسیم می‌شوند و جلبک‌ها با اینکه می‌توانند فتوسنتز کنند ولی جز گیاهان نیستند و آغازی اند.

نکته: همه جلبک‌ها توانایی فتوسنتز دارند ولی همه آغازیان توانایی فتوسنتز ندارند.

دسته بندی جلبک‌ها:

به طور کلی جلبک‌ها را بر اساس رنگ ظاهریشان به سه دسته جلبک‌های سبز، قرمز و قهوه‌ای تقسیم بندی می‌کنند. توجه داشته باشید که هر سه دسته توانایی فتوسنتز دارند و سلول‌هایشان دارای کلروفیل (سبزینه) است.

جلبک سبز علوم نهم
جلبک سبز
جلبک قرمز علوم تیزهوشان
جلبک قرمز
جلبک قهوه ای علوم نهم تیزهوشان
جلبک قهوه ای

فواید جلبک‌ها

جلبک‌ها به دلیل توانایی فتوسنتز، کربن دی اکسید را جذب کرده و اکسیژن و مواد غذایی مانند گلوکز را تولید می‌کنند. این موضوع سبب تامین اکسیژن و مواد غذایی جانوران آبزی مانند ماهی‌ها می‌شود.

فواید جلبک ها علوم نهم
یکی از فواید جلبک ها، فتوسنتز آن‌هاست.

از فواید جلبک‌ها می‌توان به ساختن مواد آرایشی و مکمل‌های غذایی به ویژه ویتامین‌ها اشاره کرد.

امروزه دانشمندان در تلاش‌اند تا از جلبک‌ها سوخت پاک تولید کنند. منظور از سوخت پاک سوختی است که برخلاف سوخت‌های فسیلی (مانند گاز، بنزین و …) تجدیدپذیر است و محیط زیست را آلوده نمی‌کند.

نکته: بسیاری از مردم جهان از جلبک‌ها غذا درست می‌کنند.

آگار

یکی دیگر از فواید جلبک‌ها، تولید آگار است. آگار یک ماده ژله مانند است که از جلبک‌ها قرمز به دست می‌آید و در آزمایشگاه‌ها برای ایجاد محیط کشت باکتری‌ها و قارچ‌ها استفاده می‌شود.

آگار از فواید جلبک ها علوم نهم
یکی دیگر از فواید جلبک‌ها، تولید آگار است.

جلبک‌های تک سلولی

همانطور که اشاره شد، جلبک‌ها می‌توانند تک‌سلولی نیز باشند. بسیاری از جلبک‌ها تک‌سلولی و کوچک هستند و روی سطح آب دریاها و دریاچه‌ها شناور می‌مانند که به چنین جلبک‌هایی «فیتوپلانکتون» می‌گویند. این جلبک‌ها منبع غذایی بسیاری از آبزیان از جمله میگوها و ماهیان به‌شمار می‌روند. بیشتر جلبک ها در سطح آب زندگی می‌کنند.

در انتها توصیه میکنم به مطالب زیر هم سر بزنید:

برای دریافت مطالب بیشتر راجع به تیزهوشان و نمونه دولتی، پیج اینستاگرام ما را فالو کنید و برای تماشای کلیپ های آموزشی به کانال آپارات ما نیز مراجعه کنید.

اگر شما هم راجع به ”نکات جلبک‌های علوم نهم تیزهوشان” سوالی دارید، زیر همین پست بنویسید. قول می دهیم تا جای ممکن پاسخ دهیم.

اگر دانش آموز پنجمی ، ششمی ، هفتمی ، هشتمی و یا نهمی هستی و قصد داری در آزمون تیزهوشان یا نمونه دولتی قبول بشی ، مجموعه ابراهیمی 20 دقیقه مشاوره رایگان بهت هدیه میده , فقط کافیه فرم زیر را پر کنید تا مشاوران ما با شما تماس بگیرند ...

 • این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .
  درباره این مطلب نظر دهید !

  دیدگاهتان را بنویسید

  به کمک نیاز داری؟ با ما در تماس باشید!
  شروع گفتگو
  سلام! نیاز به پشتیبانی داری ؟